Rowing

Co-ordinator

Richard Sexton
Phone:  0408 677 862
email:  Contact me

Coaches

Senior Boys
Fearnley Szuster          0439 036 343  email
Ed Mader                     0488 619 888

Senior Girls
Phil Blesing                 0428 819 051  email
Maddy Sexton              0447 883 316
Dimity Dutch               0478 183 654

Intermediate Boys
Andrew Swift        0438 682 202  email
James Kieu          0449 950 298

Junior Coaches
Jess Carlson-Jones, Benjamin Drogemuller,  Alex Anthony, Mitch Johnston, Luke Radford, William Dieperink, William Foster-Hall, Matthew Brown, Hamish Beer, Craig Cox.

 

Training times
 

SCHEDULED TRAINING SESSIONS START IN SEPTEMBER 2016
Senior & Intermediate Girls


Monday afternoon: 4:00-5:30pm - Torrens - SENIORS ONLY
Tuesday afternoon 4:00-6:15pm - West Lakes - Bus back to Torrens
Wednesday morning 6:00 - 7:45am - Boatshed on Torrens
Thursday afternoon 4:00-6:15pm - West Lakes - Bus back to Torrens
Saturday morning 8:30-11:30am - West Lakes

Senior Boys

Monday morning: 6:30-7:45am - Torrens - Bus to School
Tuesday afternoon: 4:00-6:15pm - West Lakes - Bus back to Torrens
Wednesday afternoon: 4:00-5:30pm - Torrens - JOG
Thursday afternoon: 4:00-6:15pm - West Lakes - Bus back to Torrens
Saturday morning 8:30-12:00 noon - West Lakes
CLICK HERE for the final training schedule through to HoR

Intermediate Boys

Tuesday afternoon 4:00-6:15pm - West Lakes - Bus back to Torrens
Wednesday morning 6:00-7:45am - Torrens - Bus to School
Thursday afternoon 4:00-6:15pm - West Lakes - Bus back to Torrens
Saturday morning 8:30-11:30am - West Lakes
TRAINING SCHEDULE NOV 2016 TO MARCH 2017

Juniors (Year 9 in 2017) Saturday morning 8:30-11:30am - Boatshed on Torrens - unless at a regatta
Tuesday afternoon 4:00-6:15pm - Boatshed on Torrens
Thursday afternoon 4:00-6:15pm - Boatshed on Torrens
Development Squad
(Year 8 in 2017)
Training has changed >>
Saturday morning 8:30-11:30am - Boatshed on Torrens
Wednesday afternoon 4:00-6:15pm - Boatshed on Torrens

Please note the above training times are subject to change due to a number of factors including extreme weather, closure of the Torrens River or availability of personnel.  

 

Hot Weather Policy

School Rowing  does not fall under the auspices of either SAAS (boys) or IGSSA (girls) guidelines.  Regattas are controlled by Rowing SA.  The Rowing SA Hot Weather Policy can be viewed here.

HOT WEATHER POLICY – JUNIOR ROWING

If on the day of training The Advertiser prints the forecast to be 36 degrees Celsius or more - training will be CANCELLED.  On days over 30 degrees - we will be making sure the students are hydrated and will provide sunscreen.  Training loads will also be monitored - HATS ARE COMPULSORY.  

The above only relates to our Tuesday and Thursday afternoon rowing training, Saturday training will proceed as it is earlier in the day.  Regatta days are monitored by Rowing SA and usually go ahead as racing occurs early in the day in most cases.

HOT WEATHER POLICY – INTERMEDIATE & SENIOR ROWING

If on the day of training The Advertiser prints the forecast to be 38 degrees Celsius or more - training will be CANCELLED.  On days over 30 degrees - we will be making sure the students are hydrated and will provide sunscreen.  Training loads will also be monitored - HATS ARE COMPULSORY.  

The above only relates to our Tuesday and Thursday afternoon rowing training, Saturday training will proceed as it is earlier in the day.  Regatta days are monitored by Rowing SA and usually go ahead as racing occurs early in the day in most cases.

 

Capsize/ Swamping Procedure

Fortunately rowing boats rarely get swamped or capsize!

In the event of your boat capsizing or being swamped, there is no cause for alarm, remember, your boat will not sink so DON’T PANIC!

Once in the water, a crew should never leave the boat until rescued by another craft or until reaching the shore – NEVER LEAVE THE BOAT!
When a swamping appears certain, the coxswain should steer their crew toward the nearest shore.  If water finally swamps your boat, quietly ease yourself into the water alongside your rigger.
Do not sit in the boat after a swamping, this makes the boat sink lower in the water and may frighten non swimmers, this may also cause major damage to the craft.

Once in the water hold onto the rigger, take orders from the stroke of your crew and by kicking your feet, propel your craft to the shore.

At all times remember that there is no need for panic and, for your own safety – NEVER LEAVE THE BOAT!

 

Coming Events

Boat Club Committee Meeting

The next meeting of the Pulteney Boat Club committee is Monday 10 April 2017.  Meetings are at School in Allan Wheaton House, 206 South Tce.

Please note that meeting time is 6:00pm - refreshments are provided.  All are welcome.

 

CALENDAR

2017

25 March            Schools' Head of the River Regatta
25 March            Head of the River Dinner - at School - ALL TO ATTEND

12-15 October    Pre season Rowing Camp, Ankara Youth Camp - Walker Flat

2018
25-29 January     Mid-season Rowing Camp, Ankara Youth Camp Walker Flat

 

Regatta Schedule

The Rowing SA Regatta Schedule for 2016-17 can be viewed here

 

REGATTA ENTRIES - Schools' Head of the River Regatta 25 March 2017

REPORT TIME IS AS ADVISED BY YOUR COACH (generally 90mins prior to first race) 

Crew Event Time Athletes
SG Yr 8 4x+ A   8:30am Sophie Penberthy,Olivia Young,Anna Champion,Liza Molony,Amelia Nikoloff(c)
SB Yr 8 4x+ A   8:40am Gabriel Luksich,Bill Darker,Alex Candy,Matthew Button,Alex Nikoloff(c)
SG Yr9 4x+ A   9:00am Abby Elgar,Kate Muller,Charlotte Casey,Millie Bennett,Indy Tucker(c)
SB Yr9 4x+ A   9:15am James Burgess,Jesse Coombs,Tane Pardoe,William Rooke,Akash Thomas(c)
SG Yr 10 4x+ A   9:20am Maddi Woolley,Nadia Luksich,Anna Molony,Lexi Tubb,Natasha Perrott(c)
SB Yr 10 4x+ A   9:35am Nick Hassan,Sam Button,James Mellor,Oliver Wilson,Josh Pledge(c)
SG Yr 8 4x+ B   9:55am Kalea Healey,Tenley Tucker,Jenny Tang,Lili Keene,Erin Beard(c)
SG Yr 8 4x+ A Final 10:00am  
SB Yr 8 4x+ B   10:15am Sam DeJong,Hugo Howell-Meurs,Angus Winter,Declan Bell,Daniel Hassan(c)
SB Yr 8 4x+ A Final 10:20am  
SG Yr9 4x+ A Final 10:40am  
SB Yr9 4x+ B Final 10:55am Caleb Dickinson,Henri Pardoe,Luka Kilgariff-Johnson,Angus Brown,Liam Denton(c)
SB Yr9 4x+ A Final 11:00am  
SG Yr 10 4x+ A Final 11:15am  
SB Yr 10 4x+ B Final 11:25am Hugh Brunning,Lachlan Casey,Tom O'Dea,Terry Koumi,Benjamin Woolley(c)
SB Yr 10 4x+ A Final 11:30am  
SG 1st 8+ Final 12:20pm Isla Walker,Stephanie Beer,Claire Churchill,Kate Chapman,Telopia Kailis-Phillips,Lucy Turczynowicz,Sophie Radford,Nour Mol,Madeline Dieperink(c)
SB 1st 8+ Final 12:35pm Anthony Lucas,Lachlan Rawson,Cameron Horsell,Edward DeLuca,Sam Hore,William Cockburn,Finn Brunning,Sabohan Jerkic,Myah Attanasio(c)

 

 

Information Booklets

The attached documents provide a lot of useful information for rowers and their families.

Nutrition: - This nutrition guide has been prepared by the AIS and relates specifically to rowing.

Junior Information: - A great reference if you have a junior rower and have questions!  Please contact the Head of Rowing if you require any further information.

Core Strength & Stability: - Known as the 'Ben Haines Circuit', this regime is designed to prevent injury to rowers by promoting mobility, stability and trunk conditioning.  All rowers and coaches have received instruction in execution of these excercises, this circuit should form part of every training session.
      Guiding Document
      Ben Haines Circuit - Level 1
      Ben Haines Circuit - Level 2

The 'Infoarmer' - a reference which contains a broad range of information about the history of the club, boat names, rowing terms and description of equipment.  

 

Bill Dankbaar
Long before the term became commonplace, Bill Danbaar was a true legend.  

Bill was a mountain of a man, a gifted athlete and musician who learned his rowing at Pulteney, and indeed, modelled his own coaching style on that of his his School coach, John Marshall.  Bill attended Pulteney in the late 1960's winning the 1st VIII race in 1969, going on to dominate the sport at club level with Torrens RC.  The legend of the man possibly began in the late 60's when, as a 17 year old schoolboy, he was selected to row in the 4 seat of the State mens heavyweight eight competing in Ballarat.

Aside from dozens of State Championships, in 1976 Bill earned national selection rowing in a pair, a four and the eight, reaching the Moscow Olympics in 1980.  Through the 1970's, Bill was regarded by many as the best rower in Australia, through the 1980's he became widely regarded as a coach at National, State and School level taking Unley High School to Head of the River victory in 1987 and 1988.

Bill was a proud Pulteney Old Scholar and attended many OS functions.  In 2014, the Pulteney Boat Club purchased and named a double scull in his memory and we were delighted to have Bill's wife Lesley as guest of honour.  The boat was christened by Lesley with Bill's brother Roly and long time team mate Mike Nielsen also present.  Mike and his son Matthew completed a 'row past' after the ceremony.

Bill Dankbaar tributes (click here)

 

Nicholas Ruygrok Vale
Nic Ruygrok was Captain of Rowing and Vice Captain of School in 2007.  On Wednesday 9 December, 2015 he was killed after being struck by a car while cycling with a group of riders from the Dulwich Hill Bicycle Club in Maroubra.

Nic was 25 years of age and was engaged to be married in 2016.

In memory of Nick and to honour the contribution of Mike, Jackie and Madison, the Boat Club introduced The Ruygrok Award for the best 2000m ergo score in the club by a male and female athlete.  Innaugural 2017 winners were Nour Mol and Sam Hore.

Read reports

 

Useful Location Maps 

Torrens Boatshed 
Situated on the southern banks of the Torrens River, west of the Montefiore Road bridge, access is off Festival Drive. 

West Lakes Boatshed 100 Military Road, West Lakes Shore
The Pulteney shed faces Military Road, car parking is along Military Rd and in car parks on the western side of the road.  Note that parking is difficult on regatta days or peak training times

Murray Bridge Regatta 
The Pulteney Boat Club attends the Murray Bridge regatta every year.  The clubhouse is adjacent the Sturt Reserve, close to the famed Bunyip!

Port Adelaide Rowing Club
The oldest Rowing Club in South Australia, crews will often train on the Port River in preference to West Lakes or the Murray.  Regattas are held on the River at times.

Ankara Youth Camp
This is the current venue for our October and January Rowing camps, Ankara is a well equipped campsite with male and female amenities, recreation hall and dining room/ kitchen.  The campsite is at 5038 Angas Valley Road, Walker Flat.
For a location map, click here! 

 

 

 

 

 

updated 8 March 2017