Tennis - Girls

Welcome to the Tennis (Girls) reports page of the School website, match reports and/ or scores will be posted here as soon as possible as they are received.

 

Week 5 - Saturday 18 November

 

Div 1 defeated Wilderness 3 sets to 3 (28 games to 26)

Tom Slattery, Coach

Div 2 defeated Saint Peters Girls 5 sets to 1 (30 games to 15)

Div 3 (Navy) defeated St Peters Girls 4 sets to 2 (29 games to 25)

Libby Sims, Co-ordinator

Div 3 (White) defeated St Peters Girls 6 sets to 0 (36 games to 17)

Div 4 defeated St Peters Girls 6 sets to 0 (36 games to 9)

Victoria Cirocco, Coach

 

 

 

Week 4 - Monday 6 November

Premier Reserve - Pulteney 6/36 defeated Wilderness 0/6

Great result for Premier B that should see us finishing third or fourth, Saints Girls finished top.

Libby Sims, Co-ordinator

 W

Week 4 - Saturday 11 November

 

Div 1 defeated St Peters Girls 5 sets to 1 (31 games to 15)

Div 2 were defeated by Scotch 1 set to 5 (16 games to 31)5/31

Libby Sims, Co-ordinator

Div 3 (Navy)  defeated Scotch (Green) 4 sets to 2 (26 games to 22) 

Div 3 (White) were defeated by Scotch (White) 3 sets all (24 games to 25) 

Div 4 defeated Scotch (Green) 5 sets to 1 (32 games to 16)

Hamo Loftes, Coach

 

 

Week 3 - Monday 30 October

Premier Reserve - Pulteney 3/26 were defeated by Saints Girls 3/28

 

Week 3 - Saturday 4 November

 

 

 

Week 2 - Monday 23 October

Premier Reserve - Pulteney 6/36 defeated Concorida 0/11

Week 2 - Saturday 28 October

Div 1 - PGS 1/15 were defeated by Walford 5/35

Div 2 White - PGS 5/35 defeated Walford 1/28

Libby Sims, Co-ordinator

Div 3 Navy were  defeated by Walford 1/11 - 5/34

Div 3 White defeated Walford 4/30 - 2/22 

Div 4 defeated Walford 3/29 - 3/26

Victoria Cirocco, Coach

 

 

Week 1 - Saturday 21 October

Div 1 - Pulteney defeated Immanuel 5 sets to 1 (35 games to 22)

Anya Ecimovic - Doubles won 6:2, Singles won 6:3

Matilda Blight - Singles Lost 5:6(7/9)

Mia Hillock - Doubles won 6:2, Singles won 6:5 (7:5)

Lucy Johnson - Singles won 6:4

  

Div 2 - Pulteney defeated Immanuel 4 sets to 2 (29 games to 18)

Zoe Roberts - Doubles lost 2:6, Singles won 6:2

Charlotte Mosely: didn't play singles 

Charlotte Martin - Doubles won 6:2, Singles won 6:1

Jess Salis - Singles won 6:1,

Erin Beard - Singles lost 3:6

 

Hamo Loftes, Coach

 

Div 3 White - Pulteney 36/6 defeated Scotch 0/11

Div 3 Navy - Pulteney 3/28 defeated Concordia 3/24

Div 4 - Pulteney 4/29 defeated Concordia 2/23

 

Libby Sims, Tennis Co-ordinator